Jako laktační poradkyně se především snažím, aby maminky věřily hlavně svému tělu a dítěti.  A není zázračnější metody pro „nastartování“ laktace, než metoda skin to skin. Ale dokáži pochopit, že někdy je víra v něco silnější, než najdeme sílu sami v sobe, abychom věřily.

Dnes bych vám chtěla představit dvě bylinky. Pískavice – řecké semeno a Benedikt lékařský. I ženy, které nerady pijí bylinné čaje mohou tyto bylinky užívat a to ve formě kapslí.

  • Pískavice – Řecké seno: 3 kapsle 3-krát denně
  • Benedikt lékařský:  3 kapsle 3-krát denně

Kde si můžete tyto bylinky koupit

Jestli skutečně potřebujete tyto bylinky užívat, tak mne neváhejte kontaktovat . Tyto kapsle vyrábí více firem, některé z nich mají napsáno, že je nesmí užívat kojící matky, jiné mají uvedeno, že se užívají na zvyšování tvorby mateřského mléka během kojení. Všechny druhy můžete během kojení užívat. Věta na obalu, která kapsle kojícím matkám nedoporučuje je v první řadě ochrana výrobce, ale do mateřského mléka  se z těchto bylinek dostává jen nepatrné množství  a proto je mohou užívat kojící maminky. Někteří výrobci na obale udávají nižší dávkování – důvodem je, že běžné dávkování je určeno na jiné účely použití bylinek, na použití pro zvýšení tvorby mléka, užívejte 3 kapsle 3-krát denně.

Jestliže si budete kupovat kapsle Pískavice a Benediktu, kupujte si kapsle, ve kterých je samostatně Pískavice a samostatně Benedikt. Kapsle, které kombinují různé bylinky v kombinacích Pískavicí a Benediktem, mají většinou o mnoho nižší účinnost.

  • Pískavice a Benedikt lékařský pravděpodobně fungují lépe, pokud je užíváte zároveň, než jen jeden z nich.
  • Pískavice a Benedikt lékařský účinkují rychle. Pokud budou skutečně fungovat, účinek většinou pocítíte do 12 až 24 hodin od začátku užívání.  Jak poznáte, že užíváte dostatečné množství Pískavice? Pískavice má specifickou vůni. Pokud ji na sobě necítíte, neužíváte jí dost i když užíváte 3 kapsle 3- krát denně.
  • Pískavice a Benedikt lékařský pravděpodobně účinkují lépe v prvních pár týdnech po porodu než později, opravdu nejlépe účinkují  v prvním týdnu po porodu. Některým maminkám však zabraly i mnoho měsíců po porodu.
  • Jak dlouho máte Pískavice a Benedikt užívat? Obraťte se na mě. Nejlepší ukazatel je zlepšení kojení, pití miminka, jeho prospívání a všeobecná spokojenost miminka. Pokud miminko dobře pije a vše je v pořádku, můžete bylinky vysadit. Můžete přestat hned, jakmile se kojení zlepšilo, anebo můžete s užíváním přestat postupně s tím, že každý den vysadíte jednu kapsli.

Mezi další bylinky, které se používají na zvýšení tvorby mléka, patří například spirulina, jestřabina, maliníkový list, fenykl, pivovarské kvasnice, kopřiva.  Některé čaje pro podporu kojení mohou některým maminkám pomáhat, přestože nejsou známy empirické důkazy, které by podporovaly jejich používání. Některé maminky tvrdí, že jim pomohly. Vše je individuální.

Největší úspěch v těchto bylinách vidím i ve faktu, že se ženina psychika zklidní, uvolní se emoce. A je možné se věnovat především svému děťátku.

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předcházejícího svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu, který by porušoval Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) ve znění následných rezolucí WHA.