Existuje celá řada rad a návodů, kdybyste měla odjet do porodnice. Určitě jste slyšela, že prvorodičce to trvá dýl a žena, která čeká druhé a další miminko to má mnohem rychlejší atd..

Osobně si myslím, že každá z nás jsme originál a tudíž bychom se měly všechny řídit svými pocity a potřebami miminka. Nebojte, nikdy neuděláte chybu, pokud vaší psychiku uklidníte kontrolou v porodnici.

Máme vyrazit, když….?

  • Prasknutí plodové vody

Pokud nemáte u sebe porodní asistentku, která by vás odborně vyšetřila, tak můžete využít testu lakmusového papírku na detekci plodové vody. Je možné tyto papírky zakoupit i v lekárně

Pokud je plodová voda čirá a nebo narůžovělánasládlým zápachem a v pořádku cítíte pohyby miminka, tak můžete doma v klidu vyčkat, než se samotný porod rozeběhne.

Doporučení porodnic zní – odjeďte nejpozději do 2 hodin po odtoku plodové vody –

Pokud má voda jiné, než čiré či narůžovělé zabarvení, tak odjeďte okamžitě to samé platí o divném zápachu

  • Kontrakce jako znak začínajícího porodu

Pokud jsou kontrakce delší dobu opravdu intenzivní tak, že si musíte hlasitě ulevovat a jednotlivé kontrakce trvají alespoň 40-60 sekund. Dnešní doba chytrých telefonů vám umožňuje kontrakce sledovat i díky aplikacím jak např. Contraction timer a mnohé další v App store

Kontrakce žena cítí v celém břiše nikoli jen v podbříšku, a trvají alespoň 40 a více sekund a postupně jsou čím dál častější, delší a intenzivnější.

!Ale opět doporučuji odjet, kdykoliv to tak cítíte!

Kontrakce nejsou, ale jsou tlaky

Cítíte tlak na konečník a nemáte pravidelné kontrakce, tak to většinou znamená, že miminko klesá do porodních cest. Pokud to zvládnete, tak raději netlačte ba naopak zkuste se uvolnit a prodýchávatDlouhý nádech a klidný dlouhý výdech

Důvěřujte miminku a umožněte mu klidně sestupovat. Nechceme miminko násilím vytlačit, ale chceme mu být oporou a umožnit mu cestu na svět.

Naslouchejte svému tělu dovolte mu každý pohyb, který vás intuitivně povede. Nejdůležitější je uvolnění pánve a klidné dýchání do pánevního dna. Nyní je velice důležité, aby žena nebyla ve stresu. Stres nám bohužel stahuje svaly a dosti komplikuje cestu miminku na svět.

Jak pomoci u porodu

Na samotném počátku je důležité, abyste odpočívala vleže na levém boku a relaxovala.

Klid a teplá vana. Uvolnění svalů v teplé vaně může podpořit samotný porod nebo ulevit od poslíčků.

Nezadržujte čůrání, je nutné pravidelně vyprazdňovat močový měchýř.

Uvolňující pozice v I. době porodní

Krvácení

Těsně před porodem se může objevit slabé špinění. Začíná se otvírat děložní hrdlo.

Silné krvácí je opět důvod pro okamžitý odjezd do porodnice.

Vždy především vnímejte své tělo a rozhodujte se podle sebe a svých pocitů