V první řadě, pokud tato situace nastane, tak si v žádném případě prosím nedávejte vinnu. Ke vzniku této vady vede více faktorů a většinou se tato vada zjistí při podrobnějším ultrazvuku.

Nikdy si nenechte namluvit, že není možné takové dítě kojit. A takové miminko rovněž moc potřebuje metodu skin to skin.

Vliv na kojení bude mít především typ a rozsah rozštěpu. Zatím co miminka s rozštěpem rtu budou moci být pravděpodobně plně kojena bez větších obtíží, u miminek s celkovými rozštěpy, kdy je zasažen ret, patro a čelist, se plné kojení dařit nemusí. Jen si musíme uvědomit, že budeme potřebovat mnohem více trpělivosti a některé suplementy k tomu určené. Non-nutritive breastfeeding – tedy kojení jehož hlavním smyslem není dítě dosyta nakrmit. V tuto chvíli tato metoda poskytne mamince a dítěti především fyzické a psychické uspokojení

Neváhejte mě i v tomto případě kontaktovat. Najdeme společnou cestu pro nakrmení miminka.

I v tomto případu hraje velkou a důležitou roli okamžité přiložení dítěte na tělo maminky ihned po porodu bonding. Dítě získá v tuto chvíli velmi cenné látky i z kolostra.

Pokud budeme dokrmovat, tak je velice podstatné, abychom dokrmování prováděli v něžné náruči rodiče. Uvidíte, jak se krásně zklidní psychika vás obou, což je velice důležité pro vytvoření vzájemného pouta. Doporučuje se poloha v polosedě (dítě by nemělo být schoulené a mačkat si bříško).

Krmení miminka za pomocí odstříkaného mléka

A kolik vlastně vaše zlatíčko vypije? Tolik, kolik si řekne. Jako ukazatel můžete brát množství odpovídající 1/6 jeho váhy. Jinde se uvádí, že množství také spočítáte, pokud vynásobíte váhu dítěte v kg 160ml. Čili pokud dítě váží 5 kg (5 x 160ml), mělo za den vypít 800 ml. Je to však jen orientační. Každé dítě má jiné potřeby a tyto potřeby se časem mění. Tyto údaje prosím berte pouze orientačně a nenechte se tím stresovat, každé dítě si samo řekne.

KRMENÍ Z LAHVIČKY

Velice se přimlouvám za krmení v podobě odstříkaného mateřského mléka. V tom případě budete možná potřebovat speciální vybavení. Můžete použít obyčejnou savičku, ale ze zkušeností je minimálně třeba měkký ortodontický dudlík s dírkou pro kašičky. Mnoho rodičů dětí s rozštěpem ocení speciální savičku NUK pro rozštěp patra nebo lahvičku Habermann od firmy Medela. Ta totiž umožňuje daleko snazší sání bez problému se zalykáním, jako se to může stát u obyčejného dudlíku. To, že savička obsahuje ventilek, umožňuje snadné sání pouhým stisknutím konce dudlíku rty. Také je možné korigovat průtok pomocí otáčení dudlíku.

sns-medela
Vždy pamatujte, že při jakémkoliv kojení je důležitý oční kontakt, váš úsměv a především klidný hlas maminky. Užijte si ten krásný a neopakovatelný vzájemný kontakt a vůni, i přesto, že nemůžete dítě krmit přímo z prsu.
Nezapomeňte, že vaše děťátko má v případě rozštěpu patra propojenou ústní a nosní dutinu. Může tedy docházet k úniku stravy či ublinkávání nosánkem. Nelekejte se, není to nic neobvyklého.

Závěrem lze ještě dodat, že každý jedinec je individuální a každý rodič dle zkušeností uvidí, co bude fungovat. Také se nenechte zbytečně zneklidnit, když miminko zatím nepije, jak by dle tabulek mělo.

Doporučuji si přečíst rady přímo od maminky, která má děťátko s rozštěpem.

Stránky maminky, které se kojení s přikrmováním děťátka s rozštěpem (celkovým jednostranným) podařilo a rozhodla se se svými cennými zkušenostni podělit.

Zdroje: stastny-usmev.cz, kojeni.wordpress.com, medela