Mám kolem sebe hodně žen, které se mnou sdílí své prožitky a pocity a toho si velmi vážím a jelikož mě to i velmi obohacuje, tak možná i proto chci napsat pár slov k ženám po císařském řezu. Ano, já sama nemám za sebou tento zákrok, třikrát jsem měla možnost poznat sílu přirozeného oxytocinu. Ale ony ne. A možná i proto se někdy cítí ztracené nebo si dokonce tento zákrok vyčítají….

Asi netřeba zdůrazňovat, že oxytocin je hormon lásky a během přirozeného porodu a hlavně po něm ho tělo uvolňuje úžasné množství. A proč? Protože zajišťuje navázání magické vazby mezi vámi a miminkem a zároveň dává ženě sílu. A pravda je taková, že po císařském řezu tělo v takové míře oxytocin nevylučuje a ten umělý bohužel nic podobného nezajistí.

A tak někdy i slýchávám, že se ženy učí lépe a více milovat své miminko, že jim chybí to magické propojení a sdílení. Ale věřte, že zamilovat se můžete i na druhý pokus a právě vaše touha bude hnacím motorem krásného vztahu maminky a miminka.

Kdo mne trochu zná, tak ho asi má první rada vůbec nepřekvapí.

Kojte s láskou a empatií

Nechci zde vypisovat proč je kojení takový unikátní zázrak ženského těla a už vůbec nechci tvrdit, že žena „musí“ kojit. Kojení je magie, je to dokonalé propojení vás dvou v jeden celek. Kojte s láskou a trpělivostí a mějte otevřené srdce a vnímejte potřeby malého tvorečka. Protože právě nyní se oba moc potřebujete, potřebujete cítit vzájemnou blízkost a vědět, že vaše srdíčka pro sebe navzájem tlučou. Nikdy si na kojení nevyhrazujte pevný čas. Zkrátka zde pro sebe buďte a to bez časových limitů a prožívejte tu úžasnou blízkost.

A pokud patříte mezi ženy, které nemohou kojit, tak opět nevadí se stejnou láskou přístupem krmte miminko v náručí spolu s lahví.

Jedinečná vůně kůže

Vůně miminek je jedinečná a neopakovatelná a to nemám namysli nejrůznější vůně olejíčků, ale přirozenou vůni našich dětí. Hebkost kůže, která si říká o mazlení, hlazení a neustálé pusinkování a váš vzájemný kontakt. A ne, nebojte se, že své dítě rozmazlíte. V tom případě, už se zřejmě rozmazlené narodilo, protože vás neustále cítilo několik dlouhých měsíců. Jedna moudra žena z neonatologie mi jednou řekla, že kdyby malé miminko mělo naplněné všechny potřeby, ale nemělo by žádný fyzický kontakt, tak by zemřelo. Věřte na sílu doteku a citu, který díky vzájemné blízkosti předáte. Naše děti cítí vámi předanou energii a dokonce z jedné studie vyplývá, že miminka svojí maminku poznají po pachu, aniž by jí viděly.

Neustálá vzájemná blízkost

Nemám tím namysli, že musíte být otrokem a nic mimo miminka nebude existovat, to ne. Protože já osobně jsem zastáncem, že musí být nejdříve v klidu maminka a potom bude klidné i děťátko, ale mám namysli blízký kontakt, který není od do. Víte, co miluji a moc si to užívám a snad jen lituji, že jsem u prvního syna dala na rady okolí. Společné spaní. Nevěřím na tvrzení, že bych brala dítěti energii ba naopak. Jsem šťastná a klidná, když v noci slyším jak dýchá, jak špulí pusinku, protože chce nakojit a věřte nebo ne, ale v noci mi skoro vůbec nepláče a já věřím, že je to i tím, že ví, že jsem u něj. Vím a cítím, že jsme oba v vzájemném bezpečí.

Buďte spolu vědomě

To je vlastně rada, kterou jsem se naučila až u druhého dítěte. Je hezké, že trávíme s dětmi čas, ale je moc důležité tento čas trávit vědomě a né pouze na fyzické úrovni. A ano čím více dětí je, tak tím je to občas těžší :), ale myslím, že i o to více si to dokážeme uvědomit a vážit si toho. Děti jsou moudré osoby a proto se jimi někdy zkusme nechat vést. Já osobně si moc vážím svých dětí, protože stačí naslouchat a zjistíte, že to ony jsou nejlepší učitelé života.

Zkrátka spolu buďte a milujte každý okamžik, každou část jeho tělíčka. Zkuste si spolu někdy jen lehnout a vzájemně si povídat očima.

Já vím mateřství je nejkrásnější,ale zároveň nejtěžší dar života a každá z nás dělá chyby, ale pokud se na tuto cestu vydáme s láskou, pokorou a trpělivostí, tak nám bude krásně. Jo a někdy je fajn sundat masku rodiče a zkrátka jenom být a užívat si to :)!