Většina žen by ráda své dítě po narození kojila a to zcela bez problémů a co nejlépe. Ale v tu chvíli mohou i vyvstat otázky a obavy, zda jsou moje prsa správná nebo zda nevadí, že jsou moc malá nebo veliká. Na tyto či jiné obavy zcela zapomeňte, protože vaše prsou jsou úžasná a stvořená nejen jako ženská zbraň, ale především ke kojení.

Pro vaši větší jistotu a to především pro ženy, které budou maminkou poprvé nebo pro ty, které mají špatnou předešlou zkušenost, tak doporučuji zhruba kolem 6. měsíce navštívit LP a ta by vám měla poradit, jak je možné vaše prsa ještě lépe na tuto novou krásnou životní etapu připravit.

I když já osobně jsem zastáncem samopřisátí a věřím v jeho sílu, tak je možné i využít přirozenou přípravou vašich ňader, díky které předejdete celé řadě překvapení.

Kontrola bradavek v těhotenství - řešení plochých a vpáčených bradavek

Jak stimulovat a otužovat bradavky

  1. po koupeli, vždy jemně třete ručník o bradavky a začněte od dvorce směrem k bradavce, tím aktivujete a stimulujeme bradavku
  2. uchopte mezi palec a ukazováček okolí dvorce a bradavky a chvíli je mezi prsty válejte
  3. několikrát zkuste silněji bradavky stlačit – simulejte to zmáčknutí od miminka
  4. otužujte prsy studenou sprchou, tím opět podpoříme a stimulujeme bradavu
  5. kůži po koupeli jemně kartáčujte od začátku prsu až k bradavkám a to krouživým pohybem
  6. nakonec vždy celá prsa promasírujte od začátku prs k bradavkám kvalitním olejem (jojoba, neroli), ale pochopitelně to může být váš jakýkoliv osvědčený olejíček.

 

Všechny tyto otužovací kroky dělejte postupně den po dni až všechno vzládnete dohromady. Jen si prosím všímejte signálů vašeho těla, protože stimulace bradavek může vyvolávat děložní stahy. Proto se masáž bradavek také doporučuje k zesílení kontrakcí.

Pokud byste chtěla mít trochu hrubší či pevnější kůži bradavky, tak I. Stadelmann doporučuje plátkem citronu potírat bradavku a nebo doma chodit bez podprsenky, abychom opět podpořily nervová zakončení a stimulovaly.

V neposlední řadě může simulovat nároky miminka do určité míry i váš partner :).

Ale i zde opět musím zdůraznit, že dítě se přisává ke DVORCI a velký pomocník v tomto případu je poporodní bonding a využití savčí polohy. Díky samopřisátí, kdy se děťátko musí snažit, tak jeho  pohybu sami stimulují okolí bradavky.

Vpáčené/invertované bradavky

Jedná se o bradavky, které jsou zatažené dovnitř. Můžete si to jednoduše vyzkoušet –  když zmačknete prsní dvorec kousek od bradavky, tak zjistíte, že nejdou „ven“. Ale věřím, že vyloženě vpáčené bradavky by měl řešit gynekolog mnohem dříve, než v době těhotenství.

Pokud přeci jen chce žena pro svůj klid používat v průběhu těhotenství formovače, tak je velmi dobrá pomůcka Niplette od Aventu. Avent udává, že při pravidelném používání zhruba 2-3 měsíců je vytažení bradavky trvalé.

Je to klobouček ve tvaru bradavky, který je hadičkou propojen se stříkačkou. Při nasazení na bradavku se vytvoření podtlak a bradavka se pomalu vytáhne.

obrázek NIPLETTE z avent.sk 

Zdroje: I. Stadelmann, prirozenekojeni.cz, Avent