Příroda je mocná a mnohem moudřejší, než chemický průmysl. Možná i proto bylinky zažívají takový veliký návrat a podporu v mnoha odvětví. Dnes bych vám ráda přiblížila sílu a moudrost bylinek, které můžete využít na cestě k přirozenému a prožitému porodu.

Masáže aneb síla doteku

Velice ráda dopřávám klientkám masáže právě v období těhotenství. Síla doteků dokáže ženu uklidnit a psychicky více napojit na svoje děťátko a především může žena v klidu relaxovat, což je velice důležité nejen pro ženu, ale především pro děťátko.

Předporodní masáž, která uvolní svalstvo k porodu

Zhruba týden před porodem je výborné provádět  2× denně po dobu 15 minut krouživými pohyby masáž v oblasti břicha, podbřišku a kříže voňavou směsí. Tím se připraví hladké svalstvo dělohy k nadcházejícímu vzniku nového života.

Vynikající je směs ze 4 lžic mandlového oleje lisovaného za studena, 3 kapky éterického oleje z levandule a 3 kapky éterického oleje z jasmínu.

Bylinky při samotném porodu

Bylinky dokáží ulevit i při samotném porodu, zde je ukázka nejvíce používaných květin.

  • Levandule – pomáhá uklidnit rodičku, která trpí silnými bolestmi. Její aroma uvolňuje také napětí u budoucího tatínka. Používáme do aromalampy.
  • Neroli – můžete použít pro svůj doporovod u porodu, který potřebuje uklidnit. U této silice stačí jen několikrát přičichnout k lahvičce.
  • Verbena – k této silici podobně jako u neroli stačí také jen přičichnout z lahvičky. Toto aroma je vhodné pro budoucí matky, které začínají panikařit a mají pocit, že porod nezvládnou. Verbena zbavuje napětí a zvyšuje koncentraci na porod.
  • Heřmánek římský – pomáhá přecitlivělým ženám zvládat křečovité bolesti. Je vhodný k masážím.

Psychika vždy na prvním místě

Psychický klid je velice důležitý nejen v průběhu celého těhotenství, ale především i při samotném porodu. Rozhodně, se žádná žena nemusí stydět, pokud má strach a obavy, aby bylo vše v pořádku. Stačí důvěřovat svému tělu a děťátku, kterého vítáte s láskou a v klidu mu umožnit vstup do vaší náruče.

I tuto chvíli vám ráda  doporučím bylinky v podobě Bachovy květové esence. Vynikající zkušenosti se osvědčily z esencí z kejklířky skvrnité či devaterníku penízkového.

 

Ředění pro ženy –  6 kapek esence (nebo 3 a 3 z každé) smícháme s 25 ml pramenité vody. Vzniklá tinktura se užívá 4–5× denně po 7 kapkách do úst.

Bylinky v podobě homeopatie

Vhodnou prevencí, ale i samotnou léčbou podlitin a bolavých míst, která mohou vzniknout při porodu, je homeopatikum arnica montana v ředění 15 ch.

Doporučené užívání je čtyři dny před plánovaným porodem, v den porodu a ještě pět dní po porodu – 3× denně 4 kuličky nechat rozpustit v ústech.