Nebojte se i v těhotenství dopřát například chia semínka, avokádo a mnohé jiné dobroty.

Avokádo

Má protizánětlivé účinky, podporuje růst svalů, chrání srdce a zlepšuje odbourávání tuků. Najdete v něm bílkoviny, širokou škálu vitamínů skupiny B a minerálů (měď, draslík). Obsahuje také silné antioxidanty v podobě vitamínů E, C a A. Především je však plné tuků – má jich až 20 %. Jsou to ovšem tuky zdravé, na bázi nenasycených mastných kyselin, které miminko nutně potřebuje pro vývoj mozku.

Semínka Chia

Tato semínka jsou plná antioxidantů a bílkovin. Obsahují též vlákninu, spoustu vitaminů a minerálů. Hlavně však jde o nejbohatší známý rostlinný zdroj esenciálních mastných kyselin: obsahují 32 % tuku, z toho 60 % omega-3 alfa-linolenové kyseliny.

Chia semínka mají více omega-3 mastných kyselin než losos, více antioxidantů než čerstvé borůvky, více vlákniny než ovesné vločky a více vápníku než mléko. Pomohou předejít těhotenským depresím. Mají také vliv na rychlost vstřebávání cukrů v krvi, což umožňuje postupný vývoj miminka bez velkých výkyvů.

Sušené švestky

Z minerálů obsahují švestky draslík, fosfor, vápník, sodík, chlór a železo, z vitaminů pak B, C, E a A. Důležité je ale velké množství vlákniny, která funguje na trávicí systém jako koště. Pektiny ve švestkách obsažené zpomalují vstřebávání cukrů, takže nebudete hladovět. Toto sušené ovoce udržuje hladký chod trávicí soustavy, reguluje krevní tlak a snižuje riziko eklampsie.

 Špenát

Obsahuje bílkovin, minerálů (hořčík, fosfor, sodík, draslík, vápník) a vitaminů A, E a K a hlavně důležitou kyselinu listovou, což je ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, nezbytný pro tvorbu nových buněk. Nastávající maminky chrání před samovolným potratem, jejich miminka pak před vývojovými vadami centrálního nervového systému.