Jak nejlépe snášet porodní kontrakce a tím pomoci děťátku na svět.
K velké bolesti přispívá napětí a strach. Mezi další faktory, které vnímání bolesti při porodu zvyšují, se řadí pocit bezmoci, osamění, únava, hlad, soustředění na bolest. S tím vším se pojí napětí svalů, jež snižuje přísun kyslíku do dělohy, což působí zvýšenou bolest
Díky technice „Čistý porod“si dokážete porod maximálně prožít a vnímat.
Pro vznik techniky „čistého porodu“ mi byl inspiraci Hypnoporod dle Marie Monganové. Nejen díky této knize, ale i studiu vlivu psychiky na lidské svaly jsem si uvědomila, že ze všeho nejdůležitější je psychické rozpoložení ženy v průběhu celého těhotenství.
Je velmi důležité, abyste se při porodu chovaly spontánně, nesnažte se komukoliv zavděčit, něco dokázat, nebojte se, že se shodíte (klidně křičte, nadávejte, plačte…).Buďte spontání. Základ příjemného porodu je příjemné teplo, pocit bezpečí, šero a možnost nerušeně se poddat porodním silám a potřebám vašeho dítěte. Věřte v sami sebe a sílu dítěte. Nechte se vést silou, která vzniká při zrození nového života.
Pokud to tak cítíte, tak využijte asistenci důvěryhodné láskyplné osoby, která vás nevyrušuje, ale zajišťuje odborný dohled a pomoc v případě potřeby. Vnímání bolesti a průběh porodu pozitivně ovlivňuje přítomnost blízkých osob – partnera, kamarádky či příbuzné, lektora,který vás vedl po celou dobu těhotenství.
Vyzkoušejte a užívejte si to
- Pohyb v I. době porodní, pokud tělo dovolí
Tak choďte a střídejte pozice. Podřep, na klíně partnera, pohupujte se vsedě na míči nebo se opřete o postel, partnera (muže, lektorku, porodní asistentku), klečte (na všech čtyřech – rukama a hlavou opřena o míč, o klín partnera sedícího na židli). Krouživé pohyby pánví (ve stoje, vsedě na míči, na všech čtyřech). A nebo se jen přitulte k partnerovi.
- Pánev na prvním místě
S chodidly na zemi se „zavěš te“ na pruh látky svěšený seshora, na partnera (pozor na záda; partner by se měl opřít o stěnu či dveře, aby měl stabilitu), na ribstoly či otevřené dveře. NIKDY nezapomínejte dýchat.
- Relaxujte
Mezi jednotlivými kontrakcemi zkuste odpočívat a využívat techniky relaxace nebo vizualizace
- Hrajte si se zvuky
Při otevřeném hrdle se otevírá i porodní kanál. Pro uvolnění jsou potřebné zejména hluboké hrdelní zvuky. Zpěv, bručení. Otevřené hlásky a, o, u.
- Síla doteku
Pokud vám to bude příjemné, tak se nechte hýčkat a jemně masírovat, hladit zkrátka rozmazlovat. Dovolte vstoupit partnerovy ať i on je součástí zázraku a vaší síly.
- Aby nedošla energie
Mějte po ruce hroznový cukr, je to rychlý zdroj energie, kterou potřebuje. Moc doporučuji knihu Zdravé těhotenství, přirozený porod (Stadelman).