Vždycky jsem slýchávala názor, že dech je něco automatického zcela běžného, tak proč s ním nějak pracovat natož trénovat… I já jsem tento názor měla, až vlastně před 8 lety, kdy jsem poprvé rodila a zcela slepě poslouchala pouze řízené rady lékařů, kdy a jak dýchat a neuměla pořádně naslouchat svému tělu, tak jsem udělala mnoho chyb. Manžel byl od porodu vyhozen a narození mého syna bylo po několika „skocích“ na mé břicho a on se narodil se zcela protaženou hlavičkou, ale o tom možná jindy.

Přiznejme si, že skoro každý z nás dýchá špatně, tak to zkrátka je.

Dnes bych chtěla ukázat a trochu přiblížit sílu a magii našeho vlastního dechu a to především v těhotenství a při zrození miminka. Ráda a to nejen v těhotenství, ale i v běžném životě a na svých lekcích využívám tzv. „hluboký a klidný dech“. Tento dech napomáhá okysličení vašeho těla i miminka a to může pomoci udržovat stabilní srdeční činnost vašeho děťátka.

Proč tam moc kladu důraz na dech?

  • Dodává vám a vaším orgánům kyslík, bez kterého by nebyl život našich buňkách.
  • Díky síle dechu a umění meditace se naše těla zbavují špatné energie nebo chcete-li toxinů. Pokud dýcháme špatně, tak nám mohou některé orgány v těle sloužit špatně nebo dokonce svoji úlohu neplnit vůbec.
  • Dech je ukazatelem naší psychiky, což mi určitě dá za pravdu každý. Pokud jsme ve stresu, tak dýcháme velice rychle. Pojďme dech prohloubit a tím zároveň probudit naše těla.
  • Magie a ovládání dechu přináší do našich životů i rozkoš. Umění dechu dokáže prohloubit i orgasmus, tak proč jej nevyužít v průběhu těhotenství a především při porodu svého dítěte, aby vplulo do naší náruče klidné a spokojené.

Zkusme vnímat aspoň na okamžik co cítí naše tělo, pokud se zastavíme a chvíli dýcháme klidně, hluboce a plynule. Naučme se vychutnávat přítomnost a čerpat energii z každého dne tady a teď.

Dokonalý dech u porodu, je dech, který vychází z vašeho nitra a je napojený na proces a potřeby vašeho těla

Když se na něco soustředíte, například na svůj dech, váš mozek není schopen se soustředit na něco jiného. Vaše vědomá mysl má schopnost držet pouze malé množství informací v jedné chvíli. Tohle je skvělý nástroj, který můžete při porodu využít. Mít schopnost použít dech k udržení se v klidném a uvolněném stavu během porodu je jednoduchá a velmi efektivní technika. (Jedna z technik Jemného zrození od Míši Kalusové)

Proč se snažím na svých lekcích pro těhotné ženy pracovat především s dechem a relaxací?

Už od pradávna je dechu přisuzována až magická moc, vždyť bez jídla a pití člověk může být, ale bez dechu? Díky síle dechu můžete ovládat své vizualizace a soustředění. Meditovat a tím naslouchat vnitřnímu  Já….

Ano my ženy se většinou více, než muži bojíme dýchat. A ten důvod většinou pramení z té skutečnosti, že chceme být štíhlejší a mít ploché bříško a vejít se do oblečení o velikost menší. Tudíž většinou zadržujeme dech, stahujeme bříško. Bojíme se při nádechu pořádně „nafouknout“ oblast bříška a mnohé další. Mimochodem, správný vzorec dýchání je základ pro nápravu diastázy.

Ale zpět. V těhotenství žena dýchá lásku a život pro své miminko. Je to přísun úžasné energie, kterou lze vnímat a cítit více, než kdy jindy. Dech je i zdroj komunikace mezi vámi děťátkem.

Pokud umíte své tělo prostřednictvím dechu naladit, uvolnit a komunikovat s ním, tak poslední britské výzkumy i ukazují, že je žena vědomější a dokáže lépe komunikovat se svým tělem v průběhu porodu. Dokáže vědomě pracovat se svou vlastní psychikou, která je neskutečným spoluhráčem a nebo soupeřem u všech porodů.

Samozřejmě, že nejen dech hraje důležitou roli u porodu, ale i gravitační pozice. Při které se lépe dýchá a reaguje na potřeby svého těla. Nikdy by nemělo docházet k řízenému tlačení, tzv. Valsalvův manévr, což v praxi znamená, že dáte bradu na hrudník, zhluboka se nadechnete a se zadrženým dechem a zavřenými ústy usilovně tlačit až 30 sekund, a to 3 x po sobě. Národní institut pro zdraví a péče Excellence (NICE) 2014, toto nedoporučuje. Ale i sama vím, že je to běžná rutina skoro všech porodnic. Ani já nebyla výjimkou.

Až sebevědomí při druhém porodu a více víry v sebe sama a mé dítě mi dovolilo dýchat a prodýchat další porody a reagovat na potřeby svého miminka.

S láskou a úctou .. těším na lekcích naviděnou