Než se začnete zabývat dietou po vašem porodu, tak si musíme uvědomit hned několik důležitých bodů.
Žádný stres
Musíte si uvědomit, že vaše tělo se měnilo 9 měsíců a pokud zrovna hned po porodu nejste na své původní váze, tak to hoďte za hlava. Nyní vás čekají mnohem důležitější úkoly a věřte, že s určitě nudit nebudete.
Žádná dieta
Pokud máte tu možnost kojit své děťátko, tak rozhodně zapomeňte na všechny přísné a redukční diety, samotné kojení je určitý proces hubnutí pro vaše tělo, tudíž nezapomínejte na dostatečné množství tekutin.
Pohyb
S pohybem, který vám bude pomáhat získat zpět své tělo můžete začít již v porodnici. A po návratů domů si vyhledejte instruktora, který vám nejdříve zjistí stav rozestupu břišních svalů nebo vám zkontroluje jizvu po císařském řezu a poradí s péčí o jizvu.
- Tonizace břišních svalů – jedná se o nenásilnou a dokonce příjemnou činnost. Pokud vás netrápí žádné velké a bolestivé jizvy, například po císařském řezu, tak můžete jemným štípáním bříška postupně tonizovat/probouzet břišní svaly. A to provádějte jak často budete chtít a hlavně mít volnou chvíli.
- Leh na břiše – opět nenáročná, ale prospěšná činnost.Ta samá poučka, pokud porod proběhl bez komplikací, tak je fajn usínat nebo jen chvílemi ležet na břiše. V této době se totiž začínat stahovat děloha do původní pozice a touto činností jí můžete pomoci.
- Břišní pás – některé maminky jsou již poučeny a tudíž si ho berou sebou do porodnice. Je totiž možné, že ležení na bříšku pro vás nebude kvůli nateklým prsům moc příjemné. A tak zkuste břišní pás. Koupit jej můžete kdekoliv v lékárně.
Žádné diskuze
Zkuste se vyhnout webovým diskuzím, co které mamince po porodu zaručeně pomohlo. Zkuste si uvědomit, že každá jste jedinečná a stejně, tak i vaše tělo. Svěřte se do péče odborníka.
Jídelníček aneb inspirace na každý den
Berte prosím tento jídelníček pouze jako inspiraci. Není v něm tentokrát zohledněno, pokud musíte dodržovat nějakou speciální dietu např. pro celiaky nebo diabetes. A rovněž je to jídelníček po skončení kojení. Protože v době kojení opravdu neřešte diety.
Recept 1
- Snídaně – 1 plátek chleba se sýrem cottage (balení 150 g), zelenina podle chuti a možnosti. K pití zelený či bylinný čaj podporující laktaci
- Svačina – Kefírové nebo acidofilní mléko (250ml) zkuste si do toho rozmixovat třeba ovoce bohaté na kyselinu listovou, což jsou třeba meruňky
- Oběd – Osvědčená klasika, pečené kuřecí plátky(cca 120 g) se zeleninou. S kořením si zkuste pohrát, určitě můžete použít kmín, ale i fenykl nebo sladkou mletou papriku. Nedoporučuji příliš využívat tuk na podlití, postačí několik kapek olivového oleje, ghí nebo pouze voda. A pečeme do zlatova.
- Svačina – Dopřejte si něco dobrého, co máte rády a tím dobijete energii, kterou věnujete miminku.
- Večeře – Rajčata s mozzarelou. Mozzarela jedno balení (8%) a plátek pečiva. Množství rajčat zavisí pouze na vaší chuti, zeleninu můžete konzumovat téměř bez omezení.
Recept 2
- Snídaně – Bílý jogurt nebo čistý tvaroh a k tomu hrst ovesných vloček, 1 lžička slunečnicových semínek, 1/2 nastrouhaného jablka a vše zamíchat.
- Svačina – Salát z hlávkového salátu a sýru cottage
- Oběd – Salát z quinoi a avokáda s plátkem celozrnného chleba (tip – čistozrnný chléb z Lidlu)
Suroviny – 1 šálek quinoi, 1/2 avokáda, 6 cherry rajčat, 1/2 okurky, 2 hrsti rukoly, olivový olej, citron a špetka čerstvého pepře.
- Svačina – Zakysaný nápoj a zelenina dle vaší chuti
- Večeře – Cuketová polévka s pohankovými vločkami
Suroviny – středně velká cuketa, 1 l vody, 1 cibule, zeleninový bujón nebo vývar, 2 lžíce pohankových vloček. Vše dáme do hrnce a přivedeme k varu, jakmile je cuketa měkká, tak vše do krémova rozmixujeme. Nakonec přidáme vločky, stáhne z plotny a vločky necháme dojít pod pokličkou a podáváme.
Nezapomeňte sledovat web a již brzo se na vás budou těšit nové recepty.