Císařský řez rozhodně není důvod proč nejde kojit ba naopak. Pouze musí být mamince věnována větší péče a porozumění.

Pokud došlo k císařskému řezu pomocí epidurální anestezií a vše proběhlo v pořádku, tak je velice dobré pokud si rodiče vyžádají kontakt skin to skin. Tímto se totiž maminka nejlépe seznámí se svým děťátkem a tělo začne vylučovat oxitocin, který podporuje laktaci a jejich vzájemné napojení.

Jestliže došlo k císařskému řezu za plné anestezie, tak si zkuste prosím vyžádat bonding na nahé hrudi vašeho partnera. (Opět musí být vše v pořádku)

V obou případech je velice důležité, aby porodní personál pomohl ženě s bondingem co nejdříve. Maminka i dítě potřebují cítit svojí vzájemnost. Někdy se  opravdu může stát, že se laktace spouští později. Nicméně není pravda, že žena po císaři nemůže kojit kvůli podávaným lékům, rozhodně může.

Abychom podpořily laktaci, tak je nezbytný kontakt maminky a dítěte kůži na kůži, jedná se o úžasné okamžiky seznamování a mazlení. Nejen, že nám tyto okamžiky uklidní psychiku, ale opět pomohou v kojení. Nechte děťátko ať zkouší samopřisátí.

Při kojení je nutné, aby žena myslela především na svoje uvolnění a bezpečí jizvy po řezu. S polohami kojení vám vždy ráda pomohu a přijedu za vámi do porodnice.

Jizva musí být chráněna a nesmí být napínána. Ideální pozice jsou v polosedě nebo vleže s podleženýma nohama. Můžete vyzkoušet i polohu na boku, ale opět myslete na pohodlí a bezpečí své jizvy.

Miminko i vy můžete být po císařském řezu ve stresu, což se může projevit na delší době, než nastane laktace. Proto hodně spolu odpočívejte a využívejte metodu skin to skin. Dopřejte sobě i dítěti čas a především klidné prostředí.

Pokud chcete maximálně využít období šestinedělí a přijmou pomoc vašeho okolí, tak je požádejte ať vás ponechají co nejvíce v klidu se svým děťátkem. A místo vás třeba poklidí nebo vyzvednou starší dítě ze školy, kroužku apod 🙂 ….