Nedávno mě jedna moc silná žena a úžasná maminka syna Filípka přivedla zpět ke scriptům a knihám o kojení a tak jsem bádala a pochopitelně vše souvisí se vším.

Co je novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka, hyperbilirubinemie, je zvýšení hladiny bilirubinu v krvi. Vyskytuje se u 50% donošených a 80% nedonošených novorozenců. Fyziologická hladina bilirubinu není škodlivá, je přirozenou součástí ochrany dítěte po narození při adaptaci na prostředí mimo dělohu matky (za kritickou se považuje až hodnota 450 µmol/l, rutinna v našich porodnicích nařizuje „svícení“ už kolem 200 µmol/l). Nadbytečný bilirubin dítě vyloučí stolicí. Tolik teorie.

Vliv kojení

Proto je velice důležité, aby vaše miminko bylo co nejdříve přisáto k vašemu prsu po porodu. Užívejte si vzácné okamžiky bondingu a abyste měla jistotu, tak si bonding nezapomeňte uvést do vašeho porodního plánu. Bonding je automaticky umožňován v našich porodnicích miminkům narozeným od 34.tt a pokud jejich zdravotní stav dovolí.

Z japonské studie (Yamauchi a Yamanouchi 1990), která zkoumá souvislosti častého kojení v prvních hodinách a dnech po porodu a vylučování smolky, úbytek váhy a hladiny bilirubinu u novorozenců bylo prokázáno, že děti, které byly kojeny málo nebo vůbec během prvních 24 hodin života mají vyšší sklony k vyšším hodnotám novorozenecké žloutenky. Je tomu tak, protože kolostrum, které dítě prvních pár dní po porodu pije z matčiných prsou, má projímavé účinky. A dítě, které přijme v počátku života více kolostra vyloučí více přebytečného bilirubinu skrze častější stolici. Zmíněná studie zjistila souvislost mezi frekvencí kojení během prvních 24 hodin po porodu a hodnotami novorozenecké žloutenky 6. den po porodu. Čím více se dítě kojilo, tím více vyloučilo stolice a hladina bilirubinu klesla.Dle výše zmíněné studie byly zvýšené hodnoty bilirubinu 6.den po porodu potvrzeny u
28% dětí kojených 0 – 2x během prvních 24 hodin života
24,5% dětí kojených 3 – 4x během prvních 24 hodin života
15% dětí kojených 5 – 6x během prvních 24 hodin života
12% dětí kojených 7 – 8x během prvních 24 hodin života
0% dětí kojených 9 – 11x během prvních 24 hodin života

Kojení tedy v případě novorozenecké žloutenky není třeba přerušovat ani nijak omezovat, právě naopak je dobré kojit co nejčastěji a co nejvíce a to hned od prvních chvil, kdy je vaše miminko na světě.
Pokud se u vašeho miminka novorozenecká žloutenka rozběhne, je důležité co nejvíce kojit.

Proč mateřské mléko

Mateřské mléko obsahuje enzym (přesněji inhibitor enzymu UGTA1), který přirozeně udržuje hladinu bilirubinu u kojených dětí výš než u nekojených dětí a žloutenka tak může, ve své normální, fyziologické formě, přetrvávat až několik měsíců. Velmi často u nás pediatři při přetrvávající novorozenecké žloutence doporučují například převařovat mateřské mléko, vynechávat některá kojení a nahrazovat je umělým mlékem nebo dokonce na pár dní kojení přerušit a dítěti dávat jen umělé mléko. Doporučuji nepřerušovat proces vašeho propojení a kojení miminka.

 

Zdroje: N.Mohrbacher, K.Kendall-Tackett: Breastfeeding made simple, Ina May Gaskinová