Vzhled stolice našich prďolů nám může mnohé prozradit a je fajn se v tom orientovat a ničeho se nebát.

Frekvence

Miminka kakají několikrát denně. U kojenců,které kojíme mateřským mlékem to může být klidně i desetkrát za den a nejde o něco nepřirozeného, zvláště pokud nám hezky přibývají na váze. S postupem času frekvence kakání klesá a kolem třetího měsíce je to přibližně jednou až dvakrát denně, čili podobně jako u dospělých. A také jsou miminka, které vyměšují méně často. I v takové situaci může být vše v pořádku, zvláště když vidíme, že tvorba bobku, mu nedělá nějaké velké problémy a výsledek vypadá „zdravě.“

Vzhled stolice

První stolice u kojenců se nazývá smolka. Je to hustá, lepkavá a černá nebo tmavě zelená hmota, kterou mají všechna miminka přibližně do 24 až 48 hodin po narození. Většinou váží padesát až sto gramů a to je také váha, která najednou bude dítku na pár dní chybět. „normální kojenecká stolice“ se objevují přibližně kolem 3 až 5 dne (předtím můžeme pozorovat přechodnou stolici, která je efektem očišťování organismu od smolky). Jejich podoba může být různá, záleží na tom, jestli je dítě krmeno prsem a nebo pije mléko z lahve.

Barva je převážně žlutá či zlatavá, může připomínat barvu hořčice/míchaná vajíčka. Občas jsou v ní malé hrudky, jindy má podobu kašičky. Má nakyslý zápach, za který může kyselina mléčná.

Zelenkavé kakání je v první fázi života dítěte většinou z konzumace železa a nebo pokud má hypoalergenní UM. Jen hlídejte, zda netrpí bolestmi bříška apod…

Může přijít i průjem, ale to neznamená, že se vylekáte. Spíš se v tom zkusíme orientovat. Může se objevit trocha krve nebo hnis (ihned kontaktujeme Mudr.), ale nejčastěji je tam hlen. Samozřejmě, že to není úplně v pořádku, signalizuje to infekci, zánět nebo zažívací potíže (doporučila bych na týden u maminky vynechat veškeré mléčné výrobky), pokud to nepomůže a miminko je neklidné, tak určitě kontaktujte Mudr.

Tip MaMaCentra Při zácpě stejně jako při průjmu musíme především hlídat dostatek tekutin.

Velmi řídká stolice může u plně kojených dětí i signalizovat přemírů mléka, neboli nadbytek a tak to jde ven :).

Zácpa, která se projevuje nejen velkým úsilím u kakání, ale také výsledek činnosti je pevný, tvrdý a nebo se bohužel nic nedostaví a stále bolí bříško. Na pohmat může být bříško i tvrdší. Většinou to neznamená nějaký závažný zdravotní problém, protože plně kojené děti mléko mohou beze zbytku zpracovat a stolice nemusí být až týden. Ale pokud je miminko neklidné a pláče, tak se snažíme miminku pomoci.

Tip MaMaCentra Od narození pokládáme pravidelně miminko na bříško, alespoň na chvilku. Nebojte, i když ještě neudrží hlavičku, tak s klidem pokládáme.

Rovněž u zácpy může hrát roli i velmi suchý vzduch. A bohužel u kojených dětí UM je tento problém mnohem častější.

Řitká stolice u plně kojených dětí je opravdu velmi častá a docela často pravidelná. Mohou to být například tyto příčiny.

  • MM vlastně pročišťuje organismus
  • Kojení povzbuzuje i svalová aktivitu, která je nutná k dobrému papání

Dítě krmené z lahve má stolici trochu pevnější, zdravá barva může být žlutá až jemně nahnědlá. Tady je trošku těžké říci jednoznačnou podobu, někdy je výsledek trávení podobný jako u kojení, vše záleží od druhu umělého mléka, jaké kojenci podáváme a od jeho složení. U starších dětí, které přikrmujeme se mohou ve stolici objevit i kousky nestrávených potravin.

Tip MaMaCentra Pokud začínáte s příkrmy jako je například banán, tak se nelekněte, že v plínce můžete najít zvláštní žilky. Ty jsou právě z banánu 🙂

Pár osvědčených rad

Pokud má vaše miminko zácpu a při pohmatu jeho bříška se vám zdá bříško tvrdší, tak můžeme použít rektální trubičku

Jak na rektální trubičku

  • Miminko položíme na záda. Před samotným zavedením trubice namasírujte a teplou dlaní zkuste uvolnit bříško. Před aplikací můžeme pro snadnější zavedení namočit zaoblený konec do dětského olejíčku nebo infadolanu.
  • Nohy držte nahoře a zaveďte trubici zaobleným koncem cca 1-2 cm hluboko nebo podle citu, jakmile pocitite mirni proti tlak, tak více trubičku dovnitř nesuňte.
  • Po zavedení vyčkejte, až nahromaděný plyn mrňousek vytlačí skrze trubici. Někdy se může stát, že se dítě i v klidu vykaká.
  • Cena se pohybuje kolem 20-30 kč za kus

Ale pozor, nepoužívejte trubičku moc často, děti si na to rádi zvyklou a „nechce se jim tlačit“

  • Masírujte bříško v oblasti pupku svou teplou dlaní krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. K masáži můžete použít také speciální přípravky proti bolesti bříška, které dostanete v lékárně. Doporučuji masáž „I LOVE YOU“ maminky z mých kurzů znají :).
  • Po masáži je dobré zkusit jemně zacvičit nožičkama děťátka tak, že kolínka přitlačíte na bříško, čímž dosáhnete uvolnění větrů. Nahřátá plenka přiložená na bříško dítěte může jako teplý obklad na bolavé místo dělat „zázraky“ a dítěti ulevit.
  • Můj vyzkoušený tip – uvařený čas z kmínu a můžeme podávat po lžičkách
  • Noste svoje miminko v šátku