V těhotenství více, než kdy jindy platí, že vše co přijímáte má svůj důvod a proto si dávejte pozor na kvalitu a zpracování.
Pokud umíte správně naslouchat svému tělu, tudíž i děťátku, tak ono samo vám řekne, co potřebuje.

Honí vás chuťě na kyselé, tak fajn 🙂

Protože to znamená, že vaše miminko potřebuje dostatečnou dávku vitamínu C.

Zdroje vitamínu C,  zde.

Vitamín C má význam při krvetvorbě, tvorbě tkání, kolagenu, kostní hmoty, zubů, zvyšuje vstřebávání železa.

Proč míváte chuť na ryby

Nejcennější na rybách a mořských plodech je vysoký obsah omega-3 esenciálních mastných kyselin, zejména kyseliny docosahexaenové (DHA). DHA je nezbytná pro správný růst a vývoj dětí, a to již od okamžiku početí. Některé studie prokázaly, že zvýšený příjem DHA v průběhu těhotenství má pozitivní vliv na vývoj zraku, poznávacích funkcí a pozornosti, dozrávání režimu spánku, motorický vývoj, vývoj řeči a imunitu u dětí. Podle jiných studií zvýšená konzumace omega-3 esenciálních mastných kyselin mírně zvyšuje porodní váhu dítěte a výrazně snižuje riziko předčasného porodu.
Pak Vaše děťátko potřebuje Omega3 mastné kyseliny k vývoji svého mozku.

Dbejte na to, abyste měla dostatečný přísun všech důležitých látek, minerálů, stopových prvků a vitamínů, které potřebuje Vaše děťátko k výstavbě svého těla a mozku. Pestrá strava by měla obsahovat ovoce, zeleninu, obiloviny, tuky, kvalitní bílkoviny.

Dávejte si pozor

Doporučení pro ženy, které mohou otěhotnět, těhotné ženy, kojící ženy a malé děti Nedoporučuje se konzumace následujících druhů ryb.

žralok, mečoun, štika, candát, bolen, královská makrela (velký druh makrely vážící až 40 kg), ryby čeledí malacanthidae (štíhlicovití), makaira a tetrapterus (plachetníci).

Doporučuje se konzumovat týdně 1 až 2 porce (1 porce = cca 130 g) různých druhů ryb a plodů moře s nízkým obsahem rtuti. Nízký obsah rtuti mají obvykle:

konzervovaný tuňák1, losos, treska, sleď, makrela, kapr, pstruh, sumec, hejk, sardinky, herinci, šproty, krevety, garnáti, ančovičky.

Stejná doporučení platí i pro podávání ryb a mořských plodů malým dětem, pouze s úpravou velikosti porce podle věku dítěte.

Což trocha kyseliny listové

V těhotenství je denní potřeba kyseliny listové je 3–4krát vyšší než obvykle, tj. 600–1 000 mikrogramů. Doporučuje se užívat již 2–3 měsíce před otěhotněním, aby se vytvořila dostatečná hladina v těle už pro první dny těhotenství, kdy se tvoří základy všech orgánů a uzavírá nervová trubice, a dále po celou dobu těhotenství.

Co může způsobit nedostatek

Nedostatek může vést k chudokrevnosti, zažívacím potížím, poruchám hybnosti a v těhotenství může vést k vrozeným vývojovým vadám plodu (zejména nervové trubice), ale také ke zpomalenému vývoji plodu či předčasnému porodu.

Zdroje

Zelenina například květák, brokolice, růžičková kapusta, zelí, chřest, špenát, zelený hrášek a fazole, okurky, dýně, rajčata, červená řepa, dále celozrnné obiloviny (zejména klíčky), některé druhy ovoce mango, pomeranče, avokádo, banány, třešně, višně, zahradní jahody, maliny, angrešt, para ořechy, pistácie, vlašské ořechy. Nejvíce využijete pokud nebude ovoce ani zelenina tepelně upravená.

Vitamín D

Nejvíce vitamínu D nám může poskytnout sluníčko. Vitamín poskytuje základ pro tvorbu kostní tkáně dítěte.

Vitamín K

Máte rády zakysané výrobky? Pokud ano, tak máte z části vyhrán, protože obsahují tento vitamín a je důležitý pro správné využití vápníku.

Vláknina

Velmi důležitá v průběhu celého těhotenství, přírodním zdrojem jsou česká jablka. Někdy v důsledku těhotenství může dojít ke zhoršení vyprazdňování a proto dostatkem vlákniny můžete tomuto neduhu předcházet.

Pozor na používání bylinek

Bylinky vhodné v těhotenství jsou

kopřiva, listy maliníku, jahodníku, rozmarýn, meduňka, kmín, fenykl

Kontraindikované bylinky v těhotenství

sporýš, bazalka, skořice, kafr, japonská máta, šalvěj, pelyněk, chilli, zázvor. Dalo by se říči, že není vhodné používat všechny bylinky, které mohou organismus prohřát. Týká se to především I.trimestru těhotenství.